Dr. Aslıhan KILIÇ TORUN
Başhekim V.
ARAMA YAP

 

 

 

Merkezimizde Pedodonti (Çocuk) Polikliniği Hizmete Açıldı

Merkezimizde Pedodonti (Çocuk) Polikliniği Hizmete Açıldı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimizde Pedodonti (Çocuk) Polikliniği Hizmete Açıldı. Pedodonti (Çocuk) Polikliniği 0-14 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlığını korumayı ve oluşan diş hastalıklarını tedavi etmeyi amaçlayan ana bilim dalıdır.

Pedodonti (Çocuk) Polikliniği 0-14 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlığını korumayı ve oluşan diş hastalıklarını tedavi etmeyi amaçlayan ana bilim dalıdır.

Gerekli olan tüm diş tedavileri çocuklara merkezimizde uygulanmaktadır. Çocukların ağız ve diş sağlığının mükemmel olması, 6 (altı) ayda bir düzenli yapılan diş hekimi kontrolü ile sağlanabilir. Bu kontroller sırasında ağız ve diş sağlığını tehdit eden her türlü sorun tespit edilebilir. ‘Burada önemli olan bu sorunların erken teşhisi ve tedavisidir. “Erken teşhis çocuğun fiziksel ve duygusal gelişimini olumlu yönde etkileyecektir” diyen Ağız ve Diş Sağlığı Başhekimi Dt. Sabri YILMAZ, çocukların diş hekimi korkularını azaltmak ve diş bakımına özendirmek amacıyla Pedodonti Polikliniğinin açılmasının gerekli olduğunu vurgulamıştır. Bu yönde çocukların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla merkezimizde çizgi film figüranları ve yeni temin edilen çocuk diş ünitesiyle güzel bir poliklinik dekore edilerek hizmete açılmıştır.

 

Çocuklarda Uygulanan Tedaviler

Yerel Flour Uygulaması:

Flour uygulaması sadece diş hekimleri tarafından uygulanabilen bir yöntemdir. Flour uygulaması özellikle dişleri çürümeye meyilli çocuklara uygulanır. Bu sayede yeterli miktarda fluorid dişler üzerine depolanır ve dişlerin yapısı güçlendirilerek çürüğe karşı dirençli olur. Flour uygulaması her 6 ayda bir yapılırsa ancak etkili olabilir. Bunun için ebeveynler çocuklarını her 6 ayda bir düzenli olarak diş hekimine kontrole getirmelidir.

Fissür Örtücüler:

Fissür örtücüler çürük gelişmeden çürüğe karşı dişi koruma altına almayı hedefleyen önleyici tedavi şeklidir.  Büyük azı dişleri ağızda görüldüğü ilk aylarda henüz tam anlamıyla sertleşmemişlerdir ve çürüğe yatkındırlar. Fissür örtücüler ile bu dişlerin çiğneyici yüzeylerindeki girinti ve çıkıntılar doldurularak buralarda gıda birikmesi ve bu nedenle çürük gelişmesi riski çok büyük oranda önlenebilmektedir. Özellikle de ailesel olarak çürüğe yatkın olan bireylerde bu tedaviler çok gerekli görülmektedir.

Yer Tutucular:

Herhangi bir nedenden dolayı erken kaybedilmiş süt dişlerinin yerlerini korumak ve çapraşıklıkları önlemek için yapılan hareketli yada sabit apareylere yer tutucu denir. 

Dolgu:

Dolgu süt dişlerinde meydana gelen çürük lezyonlarında dişin düşme yaşı, çürüğün derinliğine oluşan doku kaybına bağlı olarak tedavi şekline karar verilir. Dişler dolgu maddeleri ile tedavi edilebilir. Daimi dişlerde meydana gelen çürüklerde de çeşitli dolgu maddeleri ile tedavi edilebilir.

Kanal Tedavisi:

Diş dokusu canlılığını kaybettiğinde, ağrı ve şişliğe neden olabilir. Dişin canlılığını kaybetmesi, diş çürüğü veya dişe gelen bir travma sonucunda gerçekleşebilir. Dişte meydana gelen ilerlemiş çürükler veya renk değişikliği enfeksiyonun belirtileridir. Enfeksiyon süt dişlerinde görülebildiği gibi daimi dişlerde de görülebilir. Tedavi öncesi antibiyotik kullanılması gerekebilir. Vakanın durumuna göre kanal tedavisi veya diş çekimi yapılabilir.